شرکت کارگزاری بهمن
تحلیل

قبل از اقدام به خرید یا فروش سهام شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران می‌بایست وضعیت آن شرکت را به دقت و به صورت جامع، مورد بررسی و تحلیل قرار دهند تا بتوانند تصمیمی آگاهانه اتخاذ نمایند.

تحلیل بنیادی

این ارزیابی یا تحلیل به بررسی فاکتورهای تأثیرگذار بر ارزش ذاتی سهم، مانند عوامل محیطی، عوامل مرتبط با صنعت و عوامل درونی شرکت می‌پردازد. درواقع این تحلیل، روشی برای آنالیز کردن سهم جهت محاسبه ارزش ذاتی آن است. اگر ارزش ذاتی حساب شده از قیمت فعلی سهم بیشتر باشد بیانگر ارزنده بودن سهم است، اما اگر ارزش ذاتی حساب شده از قیمت فعلی کمتر باشد آن سهم جهت سرمایه‌گذاری مناسب نیست. بنابراین تحلیل بنیادی به پیش‌بینی رفتار سهم بر اساس وقایع و رخدادهای واقعی می‌پردازد و اجرای صحیح آن مستلزم گردآوری اطلاعات از منابع مختلف است. یک تحلیلگر بنیادی سعی می‌کند تا هر عاملی را که می‌تواند بر ارزش اوراق بهادار تأثیر بگذارد، مطالعه و بررسی نماید.

موردی یافت نشد


تحلیل تکنیکال

به علم بررسی نمودارهای مرتبط با سهام و پیش‌بینی رشد و نزول قیمت توسط نمودارها، تحلیل تکنیکال می‌گویند. این تحلیل به پیش‌بینی رفتار آینده بازار از طریق بررسی تغیرات نوسان قیمت‌ها و حجم معاملات و عرضه و تقاضا می‌پردازد. در واقع تحلیل تکنیکال با بررسی گذشته سهم در پیش‌بینیِ آینده‌ی آن نقش دارد. این روش برای کلیه‌ی بازارهای مبتنی بر عرضه و تقاضا کارآمد خواهد بود. تمامی نوسانات قیمتی بازار حاکی از نسبت عرضه‌ی سهام بر تقاضای آن است و با مشاهده نمودارهای عرضه و تقاضا و همچنین میزان حجم آن‌ها می‌توان نظر عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان را در رابطه با قیمت سهم در آینده تفسیر کرد. تحلیل تکنیکال به دنبال یافتن دلیل تغییر جهت قیمت‌ها نیست. این تحلیل تنها به پیش‌بینی روند قیمت‌ها از طریق بررسی روندهای تاریخی قیمت می‌پردازد.

موردی یافت نشد